Ajándék fotók, oktató videók
és aktualitások, ha feliratkozol!
Itt a következő oktatóvideókat nézheted meg:
Az oktatóvideók megtekintéséhez be kell jelentkezned. Ha még nem regisztráltál, akkor ezt most 30 másodperc alatt megteheted. A regisztrációval egyidőben jogosulttá válsz a Bharata egyébb extráira is, mint pl. Juhász Balázs indiai art háttérfotói az Álmom Indiából, Jógi-tea recept, valamint havonta küldünk programajánlót és indiai vonatkozású aktualitásokoat, híreket, elemzéseket, tanulmányokat.
Megnézem az oktatóvideót
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
BHARATABHARATA

ProgramnaptÁr

Május  2013
H K Sz Cs P Sz V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Oktatóvideók: Bittner M. Dóra, Leveles Zoltán, Tóth Szabolcs, Túri Virág:

Keresés

BEJELENTKEZÉS

Kosztolányi Dezső: Rabindranath Tagore

Nyugat, 1926. 22. szám nov.16.

Érzések és gondolatok egy estélyen

(részlet)

kosztolányiAmint fakó-rózsaszín palástjában megállt a hangversenydobogón, azon gondolkoztam, mi bírhatta rá, hogy hatvanöt esztendős korában, betegen eljöjjön a Gangesz partjairól, rászánja magát arra, hogy idegen országokban a költő-fejedelem fáradságos szerepét játssza, a gyorsvonatok irodává alakított fülkéiben, írógépek kattogása közben riportereket fogadjon, akiknek lapos kérdéseire éppoly lapos válaszokat kell adni s folyton vándoroljon irodalmi udvarával, a német bárónő-titkárnőjével meg az indus udvarmesterével, minden héten más határon robogjon át, szállodák párnáira hajtsa le fejét, nappal az autogramkérők hadával tusakodjék, este pedig orvosaitól kérjen tanácsot, hogy gyönge szívére való tekintettel hány szótagot szabad majd kiejteni a másnapi előadásakor. Nyilván azért műveli ezt, mert kedve telik benne. Daliás testében még ma is sok életerő lakozhat. De mi a közvetlen indítóoka?

TagoreHatvan kötet van mögötte. Hozzáértők szerint az új-ind irodalom kincse. Valószínűleg közölte már mindazt, amit üzenni akart a világnak. Munkáit legtöbb nyelvre lefordították. Ismerik őt mindenütt. Állítólag azonban hivatást érez az apostolkodásra is, élőszóval is terjeszteni óhajtja eszméit. Az, amit angol nyelvű beszédében, vagy inkább prédikációjában mondott a polgárosultság és műveltség közti ellentétről, nem új dolog. Mindnyájan tudtuk, hogy az igazi műveltség lelki magasság, nem mennyiségi, hanem minőségi fogalom s hogy aki villanylámpánál olvas és WC-n ül, még nem föltétlenül valaki. Mindenekelőtt szeretnünk kellene egymást, meg kellene értenünk felebarátainkat. (...)

Most nem töprengek többé, figyelek, a számat eltátva. Rabindranath Tagore egyik költeményét szavalja, az anyanyelvén. Mesélték, hogy ez a mutatványa a világ minden részén elragadta hallgatóit s én eleve lenéztem azokat, akik ilyen nyegle halandzsázásban kedvüket lelik. De már velük tartok. A bengáli nyelvet hallom, sarjadékát annak a szanszkritnak, melyet az "istenek nyelvé"-nek neveztek, a prákritból származó új-szanszkritot, mely csupa "a" és csupa dallam, csupa mély lüktetés és csupa olvatag lágyság, az emberiség egykori dajkadala.

India hangja

Hasznos tippek és tanácsok indiai utazásaidhoz...

A csomagoláshoz olvashatsz itt hasznos útmutatót, melyek segítségedre lehetnek indiai utad során. A legfontosabb tanács azonban, hogy ha az útleveled és a repülőjegyed nem felejted otthon, akkor már egész biztos, hogy jól fogod érezni magad... Tovább>>

Budapest

Mostly Cloudy

11°C

Mostly Cloudy

Humidity: 82%

Wind: 0 km/h

  • 24 May 2013

    Showers 18°C 8°C

  • 25 May 2013

    Showers 18°C 8°C

Delhi

Smoke

34°C

Smoke

Humidity: 57%

Wind: 0 km/h

  • 25 May 2013

    Sunny 45°C 32°C

  • 26 May 2013

    Sunny 43°C 32°C

Hírlevél feliratkozás

India hangja